Asijská kachnička mandarinská na české řece

Kachnička mandarinská, jak už z jejího pojmenování plyne, má svoji domovinu v Číně a okolních zemích. V Česku ji můžeme vidět v zoologických zahradách, u chovatelů, ale čas od času se také vyskytne ve volné přírodě. Na českých řekách se výjimečně objeví v hejnu kachen divokých, když uteče svému majiteli z chovu.

Zajímavosti ze světa exotické kachničky

V Evropě ještě žije ve Velké Británii, kde se ji chovatelé pokoušeli uměle vysazovat. Prý tam ve volné přírodě hnízdí až 7000 kusů. Po celé Evropě je pak chována jako okrasný pták. Její chov je totiž jednoduchý a nevyžaduje žádné speciální znalosti. Kdo zvládne chovat kachny domácí, to jsou ty bílé, může bez problémů chovat i mandarinské.

Kachnička mandarinská se ve volné přírodě přidává ke kachnám divokým. Vzhledem k tomu, že se jedná o exotický druh, s našimi kačenami se nemůže křížit. Přežije s nimi ale celou sezónu, a pokud se někde vyskytne, svým nádherným zbarvením vzbudí pozornost. Pozoruhodným faktem také je, že některé starší samičky dokáží změnit pohlaví, přestože se už pak nemohou množit.

Samec kachničky mandarinské je barevnější a zdobnější. Na své krásné peří láká samice. Říká se, že je oděn do svatebního šatu.

V Česku je kachnička mandarinská k vidění od 19. století

Nám se o letošní zimě na jednom výletě, v místě kam se chodí rybařit, podařilo spatřit právě samce, jak si ve společnosti kachen divokých, labutí, nutrií a dokonce jedné kachny domácí spokojeně plave na řece. Zprvu se zdálo, že na hladině řeky plave nějaká hračka, ale brzy se ukázalo, že jde o živé zvíře.

V Česku byla tato kachnička ve volné přírodě poprvé pozorována už ve druhé polovině 19. století na Moravě. Od té doby se objevuje sporadicky, ale vcelku pravidelně. Spatřit ji nejlépe můžete během druhé poloviny podzimu a v zimě na řekách nebo rybnících.

Galerie:



Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *