Jak se nám na zahradě objevil ježek

Začal jsem mu říkat Bodlinka. U nás na zahradě se objevil už na podzim. Nejprve se trochu bál, ale když zjistil, že mu neublížíme, proháněl se vesele trávou a mezi tújemi. Nejvíce večer, je to totiž noční tvor.

Ježek je užitečné zvíře

Ježek na zahradě, to není jako krtek, který napáchá víc škody než užitku. Ježek je užitečný a rozhodně jej nevyhánějte, obzvláště pokud jsou ve vašem okolí silnice. Smutná statistika hovoří za vše, většina (60 – 80 %) těchto zvířátek nepřežije první rok života!

Nechte ježka na zahradě zabydlet. Připravte mu úkryt z hromady větví nebo staré kůry. Vyhovují mu také temná zákoutí či hustá křoviska. I tak ale vězte, že ježek může vaši zahradu opouštět, obzvláště pokud je malá. Má velké teritorium lovu a jako úkryt používá více míst.

Ježka můžeme i přikrmovat

A co ježkovi chutná? Je to masožravec. Živí se různým hmyzem, nejčastěji larvami, housenkami, žížalami, chutnají mu slimáci, ale zvládne i myši nebo hady. Je tak jasné, že se jedná o užitečného tvora, který jen a jen zahrádkářům pomáhá.

Ježka můžeme také přikrmovat. Má rád maso, ryby i míchaná vajíčka, ale nepohrdne ani konzervou pro štěňata nebo kočky. V horkých dnech mu lze nabídnout vodu nebo neslazený fenyklový čaj.

A co ježkovi škodí? Toho je skutečně hodně. Největším nepřítelem těchto tvorečků, kteří na sobě pro ochranu nosí až 8 000 bodlin, jsou psi a kočky. Někdy ani pichlavá obrana zkrátka nestačí. Ježkům ale vadí i chemická hnojiva a osudná může být i nepozornost při sekání trávníku.

Galerie: