Přikrmováním drobného ptactva pomůžete přírodě a zároveň se něco naučíte

Zima ještě není úplně u konce, a tak i v prvních jarních týdnech má přikrmování zpěvných ptáků na krmítku své opodstatnění. Drobného ptactva totiž neustále ubývá a argumenty, že by v přírodě měli přežít jen ti nejsilnější jednici, kteří si dokáží obstarat potravu bez pomoci člověka, jsou přežité.

Jaké drobné ptactvo létá v zimě na krmítko

V našich končinách jsou to nejčastěji sýkory koňadry a sýkory modřinky, dále vrabčáci, kosi, straky, hrdličky a někdy také můžeme spatřit červenku, stehlíka, drozda, strakapouda, pěnkavu, hýla nebo zvonka. U lesů jsou k vidění čížci a u vody zase ledňáčci.

Čím (ne)přikrmovat

Nám se osvědčily tukové koule, které milují hlavně sýkorky. Zbytek ptáků si létá pro směs zrní v krmítku. Ta obsahuje semínka slunečnice, prosa, pšenice a dalších obilovin. Na této směsi si pochutnávají především kosi, hrdličky a další větší opeřenci. Špatně ale neuděláte ani se slunečnicí černou.

Červenka
Červenka. Foto: Vildashow.cz

Rozhodně ale do krmítka nedávejte zbytky jídla. Také krmení umisťujte dostatečně vysoko tak, aby bylo z dosahu koček. Pozor dávejte na vodu, zejména pokud jsou mrazy. Ptáci si ji najdou jinde a tím, že by si u krmítka namočili křídla, by jim mohly vzniknout nepříjemnosti.

Od kdy ptáky krmit

Ideální je začít v listopadu a pokračovat pravidelně až do prvních jarních týdnů nebo do doby, kdy ještě mrzne. Za odměnu uvidíte veselou přehlídku nejrůznějších opeřenců, kteří se na krmítko budou rádi vracet.

Naučte se poznávat různé druhy, rozlišovat samce od samice a čekejte na ty nejvzácnější jedince. K nám už několik měsíců létá jedna sympatická červenka.



Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *