O vážkách se říká, že jsou to létající draci. Ve světě hmyzu se jedná o velmi nebezpečného dravce, který díky svým obrovským očím a čtyřem křídlům podniká brilantní útoky. Nad řekou nebo rybníkem poletuje sem a tam a loví jiný hmyz.
Precizní lovci
Svět vážek je skutečně zajímavý. Na planetě Zemi poletovaly již před 330 miliony lety, takže zažily svět dinosaurů, pralidí i mamuty. Za tu dobu se rozšířily téměř do celého světa. Někde je mají rádi, třeba v Asii jsou symbolem štěstí nebo krásy, ale v Evropě už tak na růžích ustláno nemají.
Jejich nejvyvinutějším smyslem je zrak. V kombinaci s vysokou rychlostí až 60 km/h jsou perfektními lovci. Složené oko vážky je sofistikovaným orgánem, který se skládá z až 30 tisíc jednotlivých oček. Zatáčí s větší obratností než stíhačky, za letu umí couvat, svoji oběť vidí z obrovské dálky a když na ni útočí, nemá šanci. U vody vídáme dospělé létající vážky, ale pod hladinou žijí i jejich nedospělé larvy, které si při lovu počínají stejně sebejistě. Živí se vodním hmyzem nebo pulci.
Na světě existuje bezpočet druhů o rozměrech jen několik milimetrů až po dvaceticentimetrové predátory, kteří jsou k vidění zejména v tropických oblastech. Barevná různorodost je také velice pestrá a i u nás je k vidění široká škála všelijakých zbarvení.
Vážky v Česku
Pokud vyrazíte do české přírody, na vážky narazíte u řek, rybníků, mokřadů, ale i na vlhkých loukách či v lese. Říká se, že jsou symbolem čisté přírody, takže když uvidíte více druhů, znamená to, že je životní prostředí kolem vás v dobrém stavu. Bohužel lidské zásahy v přírodě jsou natolik negativní, že se vážkám zejména v minulém století zúžil životní prostor. V současné době dochází alespoň k částečnému obnovování mokřadů, kde se (nejen jim) daří nejlépe. Aktuálně je v České republice evidováno 74 druhů vážek.
Galerie: