Cikáda
Cikáda. Foto: Vildashow.cz

Cikády jsou nejhlučnější hmyz na světě


Cikády si většinou spojujeme s dovolenou v Chorvatsku, ale vyskytují se všude možně po světě. Zkrátka většinou tam, kde je teplo. Jejich přítomnost provází hluk, který žádný jiný hmyz nesvede. Proč takto cvrkají a jak je to s jejich životem pod zemí?

Proč tolik křičí?

Cikád je mnoho druhů, jejich společným jmenovatelem je zmiňovaný hluk, který mnohým turistům na Jadranu nebo v Řecku způsobuje bezesné noci. Tento tropický cvrček může být až šest centimetrů dlouhý, ale na kůře stromů, kde nejčastěji pobývá, je jen těžko viditelný. O to více je slyšet. Cvrčením, jak se tomuto zvuku říká, vábí samci samičky. Proto se také intenzita hluku i tónů mění. Každý druh cikád má přitom specifické cvrčení, které zástupci svého druhu s jistotou poznají.

Samci vydávají hluk pomocí speciálního ústrojí na zadečku, které se podobá bubnu a skládá se ze svalů a napínací vazivové membrány vibrující rychlostí až pět stovek kmitů za vteřinu. To je pořádná rychlost a také pořádný randál. Jedna cikáda může být slyšet až několik stovek metrů daleko, přičemž její hluk dosahuje až 120 decibelů.

Cikáda stráví většinu života v podzemí

Malé cikády se rodí z vajíček v podzemí, kde jejich matky tvoří jakési drobné komůrky. Tam po vylíhnutí žijí několik let a živí se šťávami z kořenů rostlin a stromů. V Chorvatsku jsou v podzemí asi čtyři roky, ale v Kanadě i 17 let. Až cikáda dospěje, což se projeví svléknutím z larvy, vydá se na povrch hlučně hledat partnera. To je také jejich poslední stádium života.

Cikády v Česku

Cikády se dokonce vzácně vyskytují i v Česku a na Slovensku. Jde o cikádu viničnou, která je o poznání menší než ta od Jadranu nebo z Kanady. Daří se jí na slunných prostranstvích a také se rodí v zemi, kde prý přebývají 6 – 10 let, poté je čeká jen několik týdnů života na slunci. Cvrčí také hlučně, avšak mnohem méně než jejich větší příbuzní.


Reklamní sdělení:

Kácení stromů Brno – Specialisté na manipulaci s pilou ve výšce a rizikové kácení stromů.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *