Fascinující zajímavosti ze života včel

Včely jsou užitečné, to víme všichni. Jejich bodnutí se oprávněně obáváme. Přesto by svět bez nich fungoval úplně jinak a je dobře, že tu s námi jsou. Život takové včely není vůbec jednoduchý a možná si jej vůbec nedovedete představit. Životní námahu jedné včelky spotřebujeme v jednom okamžiku, třeba přislazením šálku čaje. Za pozornost ale stojí i další fakta z včelího světa.

Vysoká cena medu

Ke vzniku jednoho kilogramu medu je potřeba deseti miliónů květů. To v žádném případě jedna včela za celý život nezvládne, ta je zodpovědná za pouhých 9 gramů, což odpovídá zmiňované čajové lžičce. Na kilogram medu je tak potřeba životní cyklus asi 111 jedinců.

Těžký úděl samců

Samci to mají ve včelí hierarchii nejsložitější. Včely trubci mají sice pohlavní ústrojů, to ale schází dělnicím. Jedinou možností k rozmnožování je tedy královna. K ní se dostanou jen ti nejlepší jedinci, kterých může být až několik stovek. Není jim to ale moc platné. Samice se schová a už jen snáší tisíce vajec. Trubci po jejím oplodnění hynou. Krutý osud čeká i trubce, kteří se s královnou nepotkali, protože je na konci sezóny z úlu vyženou dělnice, a tak rovněž v důsledku zimy umírají.

Ze života královny

Královna je většinou matkou celého včelstva. V úlu je jedinou takovou samicí. Už od larvy je krmena dělnicemi mateří kašičkou. Díky tomu se na rozdíl od ostatních samic pohlavně vyvine. Líhne se dříve asi 16. den, včely pak 21. den a trubci až 23. den. Ostatní včely jí chrání, ale někdy se stane, že se některá dere na její místo. Tu silná královna zpravidla zabijí. Královna matka se může dožít až pěti let, po její smrti začnou dělnice piplat novou larvu, která rychle zaujme výsostnou úlohu.

Včely jsou rychlé a létají neuvěřitelné vzdálenosti

Včely létají rychlostí až 60 km/h. Musí být ale nezatížené pylem. Při tom mávají křídly přibližně 180krát za minutu. Za květinami dokáží létat až 7 kilometrů od domova, přičemž na cestách mohou strávit až 100 kilometrů denně.

Svět včel je skutečně fascinující a když kolem vás nějaká zabzučí, vzpomeňte si na její píli.