Jak správně vybrat jízdní kolo

Před koupí jízdního kola byste si měli důkladně rozmyslet parametry, jež by mělo splňovat. Také si stanovte cenu, kterou jste ochotni investovat. Na trhu je v současné době nepřeberné množství kol a výběr toho správného nemusí být jednoduchý.

Typ povrchu

Na jakém povrchu budete nejvíce jezdit? To je asi ta nejzásadnější a první otázka před započetím výběru. Bude to rovný povrch typický pro silnici a cyklostezky, terén, či máte v plánu jízdní kolo používat ve městě? Nebo snad hledáte kolo, které zvládne vše uvedené?

Horské kolo

Tento typ kola jen určen do lehkého i těžkého terénu. Nemusíte se s ním samozřejmě bát i při jízdě po asfaltu, avšak v takovém případě se ztrácí jeho význam. Pokud vyloženě nechcete zdolávat extrémní a těžký terén v lesích a na horách, nemusíte hledat v té nejvyšší cenové kategorii a vystačíte si s průměrem.

Silniční kolo

Tento typ kola je vhodný pro jízdu po asfaltu a dalších površích bez nerovností. Hodí se především pro rychlou a svižnou jízdu, od čehož se odvíjí i jeho konstrukce. Sportovní silniční kola jsou vyráběna z odlehčených materiálů. Na druhou stranu, silniční kola jsou vhodná i pro běžnou rekreační jízdu. V takovém případě můžete volit levnější modely.

Městské kolo

Městská cyklistika je stále populárnější. Do betonové džungle je nejvhodnější praktické a pohodlné kolo třeba vybavené košíkem na nákup. A protože městská cyklistika není až tak o sportu jako o praktičnosti, lze v takovém případě vybírat i mezi elektrokoly, které pomohou v kopcovitém terénu nebo třeba v případě, kdy se vám zrovna nebude chtít namáhat. Vhodné je například elektrokolo Crussis.

Styl jízdy a další aspekty

I styl jízdy hraje velkou roli při výběru vhodného jízdního kola. Bude vaše nové kolo určené pro sportování nebo spíše pro zábavu na výletech? Nebo jej potřebujete jako alternativu motorového dopravního prostředku či hromadné dopravy? I tyto aspekty zvažujte. Pokud vám jde vyloženě o pohodlí, lze volit i celoodpružené kolo, adrenalinově naladění dobrodruzi pak mohou zvažovat freestyle kolo nebo BMX. Samozřejmostí je pak správný výběr velikosti.