JŠ PELICAN a novoroční předsevzetí

Nebudeme dnes dlouho chodit kolem horké kaše. Nový rok se nezadržitelně blíží a ani PELICAN dalšímu dobrodružství s devítkou na konci jen tak neuletí. A tak, zatímco připravuje vánoční večírek pro studenty navštěvující pomaturitní studium jazyků, ve chvílích volna přemýšlí, jaké novoroční předsevzetí si letos napíše do svého deníčku. Nicméně, už teď ví, co poradí svým studentům! Pohodlně se usaď – a pusť se s námi do nového roku plného jazyků!

Začni sledovat filmy v originálním znění

Ano, tohle je tak trochu “oldschoolová” rada, která ovšem stále platí! Neexistuje lepší (a zřejmě ani zábavnější) cesta, jak si procvičit poslech cizího jazyka, než právě při sledování filmů a seriálů v originálním znění. A že jsme jazyková škola, je naší povinností ještě trochu přitvrdit – a doporučit Ti sledovat filmy taky bez českých titulků.

Navštěvuješ kurzy němčiny Brno? Německá kinematografie je plná klenotů, které by bylo škoda sledovat s dabingem. Vyměň přitom české titulky za německé – a neboj se ničeho, rychle si na ně zvykneš a zorientuješ se v mluveném projevu. A dříve či později zjistíš, že už se na titulky vlastně ani nedíváš. Slibujeme!

A varování na konec? Filmy v původním znění jsou návykové a způsobují trvalý odpor k českému dabingu, pozor!

Cesta do zahraničí je vždycky skvělý nápad

A nemusí se zrovna jednat o cestu na druhý konec světa. Rodinná dovolená v Řecku, víkend v Londýně nebo třeba adventní trhy ve Vídni. Ať už to bude pro tvé kurzy angličtiny, němčiny nebo třeba francouzštiny, při každé cesta do zahraničí pro sebe – a své jazykové vzdělávání – podnikáš obrovský krok.

Styk s jazykem v jeho “bydlišti” je cenná zkušenost. Neboj se ptát se na cestu, luštit cedule, nápisy a meníčka v restauracích, nebo se krátka dát jen tak do řeči s místními, kteří Tvoji odvahu náležitě ocení.

Jestli krátkodobý výlet není nic pro Tebe, neboj se vyrazit na dobrodružství delší. Zejména naši studenti navštěvující pomaturitní studium angličtiny po intenzivním roku s jazykem vyráží do zahraničí na pracovní či studijní cesty. No jen řekni, může být něco větší motivací začít se jazyk opravdu učit?

pelican
Foto: JŠ Pelican

Přestaň se bát mluvit

… tato rada (a předsevzetí) souvisí zejména s předchozím bodem, tedy – na cestách. Ať už jazyk ovládáš nebo jsi teprve na začátku své cesty, nezapomeň, že je opravdu důležité, abys jazyk aktivně používal, tedy mluvil. A že se nechystáš na cesty? Zkus si za zečátku třeba jen tak pro sebe předčítat cizojazyčnou knihu nahlas.

Pokud navštěvuješ jazykové kurzy, není nic jednoduššího, než se se spolužáky domluvit – a vyrazit společně po lekci ještě na kafe či kávu. Podmínkou setkání by však samozřejmě mělo být, že budete používat pouze jazyk, který společně studujete!

Nebuď na sebe přísný

Ať už si vybereš v novém roce cestu k jazykovému vzdělávání jakoukoliv, je důležité stanovit si reálné cíle – a znát dobře své možnosti. Stejně jako je nemožné během jednoho měsíce zhubnout 15 kilo, tak ani 3 měsíce kurzů angličtiny Ti nezaručí, že z Tebe bude rodilý Londýňan. Jazykové vzdělávání je zkrátka běh na dlouhou trať, který nezná žádné zkratky.

Ještě dodáme, že není výhrou klást si neurčité cíle. “Naučím se francouzsky” zní sice skvěle, nemusí to ovšem fungovat. Co takhle zaměřit se na určitý druh zkoušky – a dát si za cíl, že za rok budeš mít certifikát v kapse?

pelican
Foto: JŠ Pelican

Nic není zadarmo, a ani jazykové znalosti nejsou, bohužel, výjimkou. Je důležité znát své priority a na svých předsevzetích pracovat. Věř tomu, že když do svého každodenního života připojíš malé zvyky, které

Ti s jazykem pomůžou, úspěch se brzo dostaví. Jazyková škola Brno PELICAN navíc přichází v lednu s rozmanitou nabídnou jazykových kurzů. Bude to druhé pololetí v pomaturitním studium nebo třeba kurz češtiny pro cizince?

Na nic nečekej a začni rok s PELICANEM. Těšíme se na Tebe!

Tvůj PELICAN