Microsoft Office s druhotnou licencí. Jakou variantu vybrat?

S druhotnou softwarovou licencí můžete ušetřit značné náklady na pořízení zcela legálního softwaru, což ocení zejména studenti nebo běžné domácnosti. Nejžádanější položkou je již dlouhodobě kancelářský balík Microsoft Office. Jak vybrat ten správný?

Co je to druhotná licence?

Nejprve si ale něco málo povíme o pojmu druhotná licence. Jedná se o zcela legitimní cestu, jak si zakoupit software, jež je vykoupen od společností, které jej už nevyužijí, a to většinou z důvodu přechodu na novější verzi. Vy tak můžete ušetřit až 85 % z původní ceny. Přeprodej licencí je zakotven v evropských směrnicích a je zcela legální. Pokud tedy nepotřebujete ten nejaktuálnější software, je jeho druhotné pořízení optimální volbou. Důležité je však licence nakupovat od ověřených prodejců, jako je Prolicence.cz, což lze ověřit zákaznickými recenzemi.

Jak vybrat MS Office?

Při výběru kancelářského balíku je třeba si vyjasnit, zda chcete trvalou licenci pro jeden počítač nebo předplatné Office 365, které se dá používat až na pěti zařízeních. Dále si ujasněte, zda vám bude stačit licence pro domácí použití.

Trvalá licence vs. předplatné

Trvalá lince přináší jednu velkou výhodu. Jakmile si ji zakoupíte, je vaše a můžete ji využívat bez jakéhokoliv časového omezení, avšak jen na jednom zařízení. Je výhodná pro studenty i rodiny. Starší sada Microsoft Office 2016 pro studenty a rodiny začíná už na částce okolo 600 Kč, za verzi z roku 2019 zaplatíte okolo 1200 Kč, a pokud vás láká licence Office 2021, vyjde vás na částku lehce přes 2000 Kč. K dispozici jsou jak verze pro Windows, tak pro Mac.

Předplatné Microsoft 365 se vyplatí uživatelům nebo rodinám s více zařízeními. K tomu ještě dostanete 1TB cloudové úložiště. Jak z názvu vyplývá, předplatné platí jeden rok a aktuálně začíná na částce lehce nad tisíc korun.

Licence pro domácí vs. komerční využití

Pro studenty a domácnosti obvykle stačí levnější domácí varianta. Ta obsahuje Word, Excel a Powerpoint. Chcete-li kancelářský balíček s Outlookem a nástroje Microsoft Access a Microsoft Publisher, musíte si pořídit komerční licenci.