Modelářství a jeho současné podoby

Modelářství je záliba na celý život. Jakmile člověk propadne této vášni, už se jí jen těžko vzdává. Děti pak mají plné pokojíčky modelů aut, lodí nebo třeba letadel, a tak to často zůstává i v dospělosti, jen ty pokojíčky vymění za obývací pokoje nebo pracovny. Zkrátka jde o fenomén, jak zábavně a naučně trávit volný čas, ať už jste malí nebo velcí. Jaké jsou hlavní směry současného modelářství?

RC modely

V současné době se asi největšímu zájmu těší RC auta. Pod písmeny RC se skrývá zkratka z anglického slovního spojení radio controlled. Jedná se tedy o rádiem řízené modely, které jsou zpravidla napodobeninou skutečného dopravního prostředku v určitém měřítku.

Nejčastěji jde o osobní automobily či terénní vozy, RC traktory, ale samozřejmě se lze věnovat i lodím, letadlům nebo vrtulníkům. Obecně je možné RC modelářství označit za finančně náročnější koníček v porovnání s třeba sběratelskými modely. Na druhou stranu sběratelé RC modelů věnují svým „hračkám“ opravdovou péči, někdy si je i sami vyrábí a jejich sbírky zpravidla nečítají tolik modelů jako u dalších modelářských odvětví.

Oblibě se těší zejména RC offroady, RC monster trucky a také RC auta na drift. Auta na dálkové ovládání jsou zábavná. Baví jak individuálně, tak na hromadných akcích. Pořádají se závody RC vozů či modelářské přehlídky, kde sběratelé předvádí své dovednosti.

RC model
RC model. Foto: Pixabay

Plastikové modelářství

Plastikové modely jsou královskou disciplínou modelářství. Takovému koníčku je třeba věnovat více volného času. Nicméně výroba vlastního modelu přináší radost. V tomto případě nemusí jít jen o dopravní prostředky, oblíbené jsou světoznámé stavby, figurky nebo vojenská technika.

Zakoupit lze plastikové modely ve formě stavebnic, kdy sběratel skládá připravené dílky v jeden celek. Někdy do sebe všechny části zapadají a není potřeba žádného dalšího příslušenství. Obtížnější stavebnice vyžadují třeba lepidlo, štětce a podobně. Nejnáročnější variantou tohoto modelářství je vlastní výroba dílů ke skládání. To už je však „nejvyšší liga“ a modelář se k ní musí vypracovat.

Škoda Favorit
Skládačka Škoda Favorit. Foto: Vildashow

Sběratelské modelářství

Sbírat lze samozřejmě všechny modely včetně těch výše uvedených. V podstatě jde o činnost, kdy si jednotlivec sestavuje tematickou sbírku určité kategorie modelů. Sběratelské modely jsou již hotové a opět se většinou jedná o dopravní prostředky.

Ti nejmenší zpravidla začínají u sbírky takzvaných „angličáků“, což jsou autíčka malých rozměrů (typicky 1:64 nebo 1:72). Nejznámější značky jsou Matchbox a Hot Wheels. Tyto modely jsou levné a nezabírají tolik místa, což ale neplatí, když se sbírka začne hodně rozšiřovat.

Vyzrálejší sběratelé si většinou vytvoří vlastní zájmový okruh, což může být určitá kategorie dopravních prostředků nebo jednotlivé druhy či výrobci. V našich končinách je pochopitelně největší zájem o tuzemské automobilky (Škoda, Tatra, Praga), nejčastěji od výrobce Abrex. Vyhledávaní jsou ale i výrobci Bburago a Maisto. U letadel to jsou válečné modely a samostatnou svébytnou kategorii představují prostředky hromadné dopravy.

formule
Sběratelská formule. Foto: Pixabay

Papírové modely

Určitou popularitu si v Česku udržuje i papírové modelářství, a to zejména díky časopisu ABC, kde je pro čtenáře každé dva týdny připraven model na tvrdém papíru k sestavení. K této zábavě stačí nůžky, lepidlo a trpělivost.

Výhodou modelářství z papíru je jeho finanční nenáročnost. Lze sestavit prakticky cokoliv – dopravní prostředky, kosmické stanice, stavby, interiéry, postavy nebo zvířata.

Pokročilejší modeláři si sestavují vlastní papírové skládanky, které je možné tvořit ručně nebo v počítači. Lze si tak vyrobit jakýkoliv model bez ohledu na nabídku výrobců.

Papírová skládačka
Příklad papírové skládačky. Foto: Vildashow

Závěrem

Modelářství je skvělou zábavou, která nejenže vylepšuje motorické schopnosti, ale má také vzdělávací aspekt. Dětem pomáhá se soustředěním a motivuje je k užitečnému využívání volného času.