Na co je dobrý železný prach a piliny? Použijte magnet

Železné piliny, špony či železný prach vzniká při řezání, obrušování nebo jiném opracování železa. Může se zdát, že jde o odpad a k ničemu se kovové piliny nehodí. Stačí však vzít do ruky silný neodymový magnet. Podívejte se v článku, k čemu se vám železné piliny hodí.

1) Zviditelněte neviditelné siločáry

Pokud k prachu ze železa přiblížíte silný magnet, začne se prach formovat do směrů magnetických siločar. Ty jsou totiž jinak neviditelné. Jen pozor, aby se vám kovové piliny k magnetu nepřicvakly, protože pak nejdou moc dobře z magnetu očistit.

Jak na to? Nasypte železný prach na silný kartonový papír nebo sklo, které třeba položíte mezi dvě krabice. Zespoda pak opatrně přibližte magnet. Díky oddělení papírem či sklem se železný prach k magnetu nepřicvakne a zviditelníte magnetické siločáry. Když pak magnet oddálíte, piliny si zase „lehnou“.

Upozornění: Pozor na oči – piliny ze železa jsou velice ostré! Po použití si pořádně očistěte ruce nebo použijte ochranné rukavice.

železný prach
Foto: Unimagnet

2) Vyvrtejte otvor ve stěně přesně

Někdy možná potřebujete vyvrtat otvor ve stěně. Jenže ze strany, kde se dá otvor dobře naměřit, vrtat nejde, protože je to moc nízko u podlahy nebo v rohu. Z druhé strany to sice jde, jelikož je podlaha níže, ale zase nevíte, kde máte vrtat. To je ideální situace pro využití železného prachu a silného magnetu.

Přiložte na místo budoucího otvoru, ze strany, kde vrtat nejde, ke stěně silný magnet. Přilepte jej ke stěně třeba lepicí páskou. Na druhé straně na místo, kde přibližně magnet za stěnou je, opatrně nasypte železné piliny. Dejte si pod ně arch kartonu, ať nepadají na zem.

Železné piliny se srovnají podle magnetického pole magnetu, který je za stěnou. Označte si střed tužkou. Magnet z druhé strany ze stěny sejměte a piliny popadají na připravený arch papíru.

Teď už budete vrtat přesně. Podívejte se na celý postup, jak přesně vyvrtat otvor z druhé strany stěny.

Tip: Čím silnější stěna je, tím silnější magnet potřebujete.

3) Jak dostat z magnetu železné piliny?

Jestliže se vám železné piliny nechtěně k magnetu přicvaknou, co teď? Odstraníte je buď lepicí páskou nebo horkým voskem. Vyzkoušejte návody, jak z magnetů dostat železné piliny.

Kam dál pro radu? Magnetické tipy a rady najdete na webu Unimagnet.cz