Pro spokojený spánek dětí je třeba zvolit vhodnou matraci

Matrace je to nejdůležitější na celé posteli. Její ortopedické a anatomické vlastnosti jsou totiž zásadní pro správnou oporu páteře a pro to, abychom si nezpůsobili třeba proleženiny. V současné době existuje na trhu obrovské množství matrací. Jak se v nich ale orientovat a vybrat tu správnou? A co teprve, pokud vybíráme matraci pro ty nejmenší? Právě zde je potřeba být při volbě obzvlášť obezřetní, jinak si může dítě přivodit různé deformace páteře.

Pro správný vývoj dítěte

Dětské tělo je stále ve vývoji, proto má výběr matrace zásadní vliv na zdraví. Nesprávné návyky vedoucí ke špatnému držení těla jsou stejně nebezpečné jako špatně zvolená matrace, na které tráví dítě spánkem noho hodin. Při výběru nejlepší matrace pro děti dejte šanci tomu, aby si dítě vybralo samo. Zejména z pohledu tvrdosti matrace. Určitě také kupujte matraci novou, ta po starším sourozenci je nevhodná, a to už z hygienických důvodů. Jinak je u dětské matrace důležité aby: 

  • Byla spíše tvrdší
  • Měla více vrstev kvalitních pěn
  • Dobře odváděla vlhkost

Matrace jsou různě tvrdé, a i když necháte dítě vybrat samo, tak si dejte pozor na to, abyste nekoupili matraci příliš měkkou. Pro správnou podporu páteře jsou vhodnější ty tvrdší na škále tvrdosti. Tato vlastnost jde zpravidla ruku v ruce s více vrstvami kvalitní pěny, což je vhodné i z hygienických důvodů pro lepší odvod vlhkosti. Mladý organismus se přece jen v noci více potí.

Matrací to nekončí

Samotná matrace by na sobě měla také mít kvalitní snímatelný potah, proto si dejte práci s výběrem rovněž v tomto případě. Když už víte, jak správně vybrat matraci, tak u potahu je potřeba si dát pozor opět zejména na hygienu. Mělo by být zejména možné prát jej v pračce aspoň na 60 stupňů. Vyšší teplota praní je samozřejmě zásadní pro likvidaci bakterií a alergenů, jakými jsou třeba roztoči.