Šest nejlepších retro her, které stojí za to vyzkoušet i dnes

Jak vypadaly hry pro počítače a herní konzole před několika desítkami let? S grafikou se samozřejmě nedají srovnávat s dnešními tituly, ale co se týče zábavnosti, většina z nich je perfektně hratelných i dnes. Tady je šestice těch nejlepších, na kterých si tvořili závislost naši tatínkové a určitě pobaví i vás.

Stunts (1990)

Stařičká hra s vektorovou grafikou měla jednu nesmírnou výhodu. Hráč si mohl stavět závodní tratě s klopenými zatáčkami a skokanskými můstky dle libosti. Panečku, to byly skvělé závody, jimž nechyběly akce, nehody ani předjíždění. Hra Stunts pro MS-DOS dokáže bavit i dnes.

Doom (1993)

Legenda legend, kterou musí znát snad každý gamer. Střílečka z vlastního pohledu. To byla v roce 1993 naprostá paráda. A to dokonalé prostředí, vynikající zbraně, nepřátelské obludy a mnoho dalšího. Pamětníci si jistě vzpomenou na kultovní cheaty iddqd a idkfa, která vám kdykoliv během hry přinesly nesmrtelnost, všechny zbraně a klíče. Hra, přestože graficky neodpovídá dnešním standardům, je stále perfektně hratelná a návyková.

Doom
Doom. Zdroj: Like A Final Boss, CC BY-NC-SA 2.0, Flickr

Transport Tycoon (1994)

Staňte se majitelem dopravní společnosti, vybudujte infrastrukturu, autobusové, vlakové či letecké linky a rozdrťte konkurenci. Vybudujte impérium, vozte lidi či materiál. Transport Tycoon je podle mnohých nepřekonatelný dopravní simulátor, přestože využívá „jen“ isometrického pohledu ve dvourozměrném zobrazení s bitmapovou grafikou ve 256 barvách. Hrát se dá proti opravdovým soupeřům nebo proti počítači. Velkým benefitem je také možnost stavby vlastních světů (map). Tycoon má zaryté fanoušky dodnes. Zkuste tuto strategickou hru také, je vážně skvělá.

Transport Tycoon
Transport Tycoon. Zdroj: OpenTTD, CC BY-SA 3.0, Wikimedia

Need for Speed SE 1 (1994)

Jedničkové „Need for speed“ jsou již kultem. Dodge Viper, Toyota Supra nebo třeba Lamborghini Diablo. Takové a mnohé další vozy můžete prohánět po poměrně realistických okruzích, ale také v silničním provozu, kde se za vámi vydávají i policejní vozy. Podle mnohých fanoušků závodních her už žádné další vydání Need for Speed nepřekonalo v zábavnosti to první!

Age of Empires 1 (1997)

Strategická hra, ve které se hráč po výběru jedné z dvanácti možných civilizací vyvíjí od doby kamenné po dobu železnou. Nechybí epochální stavby, ale i ozbrojené střety. Ve své době se jednalo o první real-time historickou strategii, která byla velmi dobře přijata hráčskou komunitou. Od roku 1997 už vyšlo několik pokračování. První díl má však své nezaměnitelné kouzlo.

Age of Empires
Age of Empires. Zdroj: CLF, CC BY-NC-ND 2.0, Flickr

NHL 99 (1998)

Parádní hokej, kličky, blafáky, fauly a nájezdy. Až do roku 1998 se hokej na počítači nehrál tak dobře jako s NHL 1999, která v dalších dvou ročnících prošla jen minimálními změnami. Hrát můžete jak nejlepší ligu světa, tak přátelské zápasy. Hráči nesou skutečná jména i tváře tehdejších hvězd. Výborně se hraje jak proti počítači, tak proti skutečným soupeřům.

Samozřejmě nelze opomenout i další zajímavé tituly jako třeba Super Mario, Prince of Persia, Sin City, Heretic či Sims. Retro her je spousta a některé z nich si můžete zahrát i online na různých webových portálech specializujících se na staré hry pro MS-DOS.