Zajímavosti o trilobitech

Kdysi dávno žili na Zemi úplně jiní živočichové než dnes. Milióny let před érou dinosaurů dominovali naší planetě zvláštní tvorové, z nichž většina žila v mořích. Nejznámější z nich jsou trilobiti. Jejich rozsáhlá naleziště jsou dokonce i v Čechách.

Střípky ze života trilobitů

V mořích se objevili během starších prvohor zhruba před 550 milióny let a postupně se vyvinulo asi 15 tisíc druhů. Většina z nich žila u mořského dna, po kterém se pohybovala. Naše republika byla v této době také součástí moře.

Trilobiti byli většinou malí, několik centimetrů dlouzí, ale některé druhy dosahovaly několika desítek centimetrů. Rekordní nález je z USA, kde byl nalezen neporušený kousek o velikosti přibližně 70 centimetrů.

Velké vymírání

Existenci trilobitů ukončilo takzvané permské vymírání, což je odborný výraz pro katastrofu, která se odehrála asi před 252 – 253 milióny lety. Vědci na základě nálezů velkého množství lávy z dané doby předpokládají, že došlo k obrovským vulkanickým erupcím, které zapříčinily zatmění atmosféry na dlouhou dobu. Kromě tmy bylo na planetě také málo kyslíku. Vymřela tak většina suchozemských i mořských tvorů.

Trilobiti v Česku

Nejrozsáhlejší naleziště na našem území se nachází mezi Prahou a Plzní, jmenuje se Barrandien podle francouzského přírodovědce Joachima Barrandeho, který v oblasti dělal výzkum. Dodnes tak lze na některých místech nalézt fosilie trilobitů, a to třeba v pražském Dalejském údolí nebo po celém Českém krasu, kde se nachází například Koněpruské jeskyně.

Nejvíce zkamenělin ale představují takzvaní loděnkovití hlavonožci, což jsou vodní šneci. Pozor ale na chráněná území, kde je hledání a hlavně odebírání zkamenělin zakázané. Jde o Mořinu nebo Brdy. Zajímavé nechráněné naleziště je také nedaleko Brna v lomu Mokrá.

Z nálezů je tak jasné, že naše území bylo skutečně kdysi dávno mořem plným života.


Reklamní sdělení:

Ametyst – krásné tromlované kameny z celého světa