tornádo
Zdroj: Pixabay

Jak může vzniknout tornádo?

reklamní prostor

reklamní prostor

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak může jen ze vzduchu vzniknout něco tak ničivého, jako je tornádo? Kde se tak ničivá síla bere a jsou některé oblasti více rizikové?

Vznik tornáda

Tornádo je rotujícím vírem a značné škody může způsobit na poměrně úzkém pásu zemského povrchu. Vzniká ale v oblacích, a to v případě střetu studeného vzduchu, který se drží vysoko nad zemí, s teplým větrem držícím se při povrchu. V důsledku tohoto střetu začne vzduch horizontálně rotovat. Pokud se ale totéž stane v bouřkovém mraku odborně zvaném cumulonimbus, rotující vzduchový válec se vlivem teplého proudění z bouřkové oblačnosti vzpřímí a vytvoří se sloup, takzvaná mezocyklona. Ta ještě není sama o sobě tornádem, ale z dosud ne plně objasněných příčin se někdy uvnitř utvoří vír, který ve spojení s vlhkým vzduchem klesne a tornádo je na světě.

Výskyt tornád

Tento meteorologický jev se vyskytuje na celém světě, v našich končinách jen zřídka. Jak se ale říká, výjimka potvrzuje pravidlo, o čemž se v loňském roce mohli nemile přesvědčit obyvatelé Hodonínska, kde tornádo bralo majetek a bohužel i životy. Meteorologové nejvíce tornád evidují v oblasti středozápadní a jižní Ameriky každoročně mezi dubnem a červnem. Jde o takzvaný tornádový pás.

Druhy tornád a jejich stupnice

Odborníci rozlišují dva druhy tornád supercelární a nesupercelární. To podle toho, za jaké oblačnosti se bouře tvoří. První případe je typický pro tornádový pás.

Největší tornáda mohou dosáhnout šířky až 600 metrů a podle rychlosti větru určují odborníci jeho sílu. Za tímto účelem byla vytvořena Fujitova stupnice, což je škála, která tornáda dělí do šesti kategorií.

Fujitova stupnice

F0 – rychlost max. 119 km/h (lehké škody, láme větve stromů)
F1 – rychlost 120 až 180 km/h (mírné škody, odnáší i těžší předměty)
F2 – rychlost 180 až 250 km/h (značné škody, ničí střechy, láme stromy)
F3 – rychlost 250 až 330 km/h (vážné škody, ničí domy, odnáší auta)
F4 – rychlost 330 až 420 km/h (zničující škody, případ tornáda na Moravě)
F5 – rychlost nad 420 km/h (ohromné škody, ničí prakticky vše, jen 2 % případů)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.